Συχνές Ερωτήσεις (FAQ)

για τις προσκλήσεις Π78 και Π80

1. Δεν υπάρχει απόφαση σύστασης της Σχολικής Επιτροπής από την Περιφέρεια.

Στα έντυπα,  όπου ζητείται η  απόφαση Περιφέρειας για τη σύσταση της Σχολικής Επιτροπής, αυτή μπορεί να αντικατασταθεί με την αντίστοιχη απόφαση της Νομαρχίας (τροποποιήστε το κείμενο ανάλογα). Σε κάθε περίπτωση, αυτό προκύπτει από το ΦΕΚ σύστασης της Σχολικής Επιτροπής το οποίο και πρέπει να αναγράφεται μαζί με την απόφαση.
Επίσης, εφόσον υπάρχουν περισσότερες τροποποιητικές αποφάσεις τις σύστασης, καταγράψτε  την τελευταία τροποποιητική.

2. Η Σχολική Επιτροπή ανήκει σε δήμο/περιοχή  με καθεστώς μειωμένου ΦΠΑ.

Τα ποσά καταγράφονται όπως έχουν στα έντυπα ανάλυσης κόστους, δηλαδή με ΦΠΑ 23%. Όταν η διαδικασία θα φθάσει σε επίπεδο σύμβασης θα υπάρξουν πρόσθετες οδηγίες για τις περιοχές της χώρας που κάνουν χρήση μειωμένου ΦΠΑ.

3. Θα υπάρξει οικονομική επιβάρυνση για την Σχολική Επιτροπή;

Η διαδικασία της προμήθειας, στις προσκλήσεις 78 και 80,  θα γίνει επί πιστώσει από κονδύλια του ΕΣΠΑ χωρίς οικονομική επιβάρυνση της Σχολικής Επιτροπής.

4. Τι Αριθμό Πρωτοκόλλου θα βάλω στα έγγραφα;

Τα διάφορα έγγραφα που απαιτούν Αριθμό Πρωτοκόλλου θα πρέπει να έχουν διαφορετικό αριθμό πρωτοκόλλου. Επίσης, ο αρ. πρωτοκόλλου θα πρέπει να είναι της Σχολικής Επιτροπής και όχι της Σχολικής Μονάδας.

5. Το Γυμνάσιο μας  δ ε ν  είχε συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο/αίτηση τον Ιούνιο. Μπορεί να συμμετάσχει στην Πρόσκληση 78 (Προμήθεια Διαδραστικών Συστημάτων);

Όλα τα Γυμνάσια της χώρας έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην Πρόσκληση 78.

6. Ποια η σημασία των εντύπων "Εγχειρίδιο Διαχειριστικής Επάρκειας" και "Σύμφωνο Αποδοχής Όρων";

Οι Σχολικές Επιτροπές, σε αντίθεση με την ΕΥΕ του Υπ. Παιδείας ΔΒΜΘ,
δεν έχουν διαχειριστική επάρκεια για την υλοποίηση έργων ΕΣΠΑ.  Για το λόγο αυτό η Σχολική Επιτροπή με το σύμφωνο αποδοχής όρων αποδέχεται να παραχωρήσει ορισμένες πτυχές της υλοποίησης του έργου στην ΕΥΕ. Όμως η Σχ. Επιτροπή είναι ο τελικός δικαιούχος και  έχει συμμετοχή και υποχρεώσεις σύμφωνα με τους όρους και τις διαδικασίες που περιγράφονται στα δύο έγγραφα.

7. Τι συμπληρώνω στο «Σύμφωνο Αποδοχής Όρων»;

Σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί κατατίθεται εις διπλούν και εφόσον:
α. έχει συμπληρωθεί η ονομασία της Σχολικής Επιτροπής, στην πρώτη σελίδα
β. έχει υπογραφεί από τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής και σφραγιστεί (με τη σφραγίδα της Σχολικής Επιτροπής)
γ. έχουν σβηστεί οι παρενθέσεις με τις αντίστοιχες ενδείξεις

Τα υπόλοιπα κενά σημεία (κωδικός ΟΠΣ, συνολική δημόσια δαπάνη και συγχρηματοδοτούμενη δημόσια δαπάνη) θα συμπληρωθούν από την ΕΥΔ και ένα αντίγραφο θα αποσταλεί στην Σχολική Επιτροπή μαζί με την απόφαση ένταξης.

8. Τι γίνεται αν δεν υπάρχει Διευθυντής ώστε να οριστεί υπεύθυνος έργου, διότι π.χ. αποχώρησε λόγω σύνταξης;

Ορίζεται αντίστοιχα ο υποδιευθυντής της σχολικής μονάδας. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ούτε υποδιευθυντής, τότε ορίζεται ο  (προσωρινός) αναπληρωτής διευθυντής.

9. Μπορώ να μην προμηθευτώ  το ερμάριο ή/και την καλωδίωση, μιας και διαθέτω;

Στην φάση/διαδικασία Α' θα πρέπει να ζητηθεί ο πλήρης εξοπλισμός. Θα δοθούν οδηγίες σε μεταγενέστερη φάση, όσον αφορά στην δυνατότητα  προμήθειας μέρους του εξοπλισμού.

10. Η αποστολή του φακέλου για την διαδικασία Α΄ μπορεί να καθυστερήσει στο ταχυδρομείο, θα υπάρξει πρόβλημα;

Όχι, φάκελοι που έχουν ημερομηνία/σφραγίδα του ταχυδρομείου εντός της προθεσμίας που ορίζεται από την πρόσκληση, θα γίνονται αποδεκτοί.

11. Ποια έντυπα θα βάλουμε στο CD;

Το συνημμένο CD θα περιέχει όλα τα συμπληρωμένα ηλεκτρονικά αρχεία των εντύπων σε επεξεργάσιμη μορφή (.doc, .xls) και όχι αρχεία από scanner με υπογραφές (π.χ.  .pdf).

12. Ποιος είναι ο  «δικαιούχος», «νόμιμος εκπρόσωπος», «υπεύθυνος έργου/πράξης», «φορέας πρότασης», «φορέας λειτουργίας»;

Όπως, διαφαίνεται και από το έντυπο 5 (ΤΔΠΠ):

Δικαιούχος της πράξης είναι η Σχολική Επιτροπή.

Νόμιμος Εκπρόσωπος του Δικαιούχου είναι ο/η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής.

Υπεύθυνος της πράξης/του έργου είναι ένας από τους Διευθυντές των αντίστοιχων σχολικών μονάδων.

Φορέας πρότασης είναι η Σχολική Επιτροπή.

Φορέας λειτουργίας είναι η Σχολική Μονάδα του διευθυντή που ορίστηκε ως υπεύθυνος πράξης.

13. Που είναι η εγκύκλιος;

Η Εγκύκλιος του Υπ. Παιδείας ΔΒΜΘ,  η οποία μπαίνει ως σχετικό στο Σχέδιο Πρακτικού, βρίσκεται στις οδηγίες συμπλήρωσης και ο αρ. πρωτοκόλλου είναι

- 102127/Γ2/18-08-2010 για την πρόσκληση 78 και
-  99269/Γ1/9-08-2010 για την πρόσκληση 80

14. Που μπαίνουν μονογραφές;

Πλέον των υπογραφών στις θέσεις που ζητούνται και περιγράφονται στις οδηγίες συμπλήρωσης, θα πρέπει να υπάρχουν και μονογραφές:

- του συντάκτη (υπευθύνου έργου/πράξης, ήτοι Διευθυντή της Σχ. Μονάδας) του Τεχνικού Δελτίου σε κάθε σελίδα
- των μελών της Σχολικής Επιτροπής σε κάθε σελίδα του Πρακτικού

15. Πώς θα ενημερωθώ για  τεχνικά και άλλα θέματα, όσον αφορά τους διαφορετικούς τύπους Διαδραστικών Συστημάτων (Πρόσκληση 78) ή/και για τα Κινητά Εργαστήρια Φορητών Η/Υ (Πρόσκληση 80);

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να συμβουλευτείτε τις σελίδες των προμηθευτών με πληροφοριακό υλικό. Στις ιστοσελίδες των Π78 και Π80 αντίστοιχα,  έχουν αναρτηθεί από 09/09/2010 λίστες με συνδέσμους προς πληροφοριακό υλικό από εταιρείες της ελληνικής αγοράς.

16. Πόσα διαδραστικά συστήματα μπορώ να αγοράσω;

Όσα είναι τα τμήματα της Β΄ Τάξης των Γυμνασίων που ανήκουν στη Σχολική Επιτροπή. Σε αυτά μπορούν να συμπεριληφθούν και τα τμήματα Ένταξης της Β΄ Τάξης εφόσον υπάρχουν.

Επίσης, ο μέγιστος προϋπολογισμός δεν μπορεί να ξεπερνά τις 45.000 Ευρώ με ΦΠΑ ανά Σχολική Επιτροπή.